Categories Haberler Toplantı

KUTSO Meclisi Kaş’ta toplandı.

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası(KUTSO) Meclis Toplantısı, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer’in de katılımıyla Kaş’ta yapıldı.

Meclis Başkanı Fahri Özen Başkanlığında gerçekleşen toplantıda meclis gündemi öncesinde KUTSO tarafından Kaş’ta yapılması planlanan çalışmalar değerlendirildi.

Toplantı öncesinde söz alan KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, göreve geldikleri ilk günden itibaren Batı Antalya’yı bir bütün olarak değerlendirdiklerini belirterek, “Biz hiçbir zaman Kaş’ı Finike, Demre ve Kumluca’dan ayrı görmedik.

Kaş, turizmden daha çok kazanmalı.

Kaş ülkemiz turizmine öncülük etmiş önemli bir yerdir. Bölgemizin Kaş’tan turizm konusunda öğreneceği şey var. Coğrafi güzellikleri ve tesislerinin kalitesi ile Avrupa’da ki emsallerinden geriye kalmayan Kaş ilçemiz maalesef fiyat olarak Avrupa’nın çok gerisinde kalmıştır. Burada izlenecek yol doğru bir turizm politikası ile turist sayısını arttırmak yerine elde edilen geliri arttırmak olmalıdır.

Hava alanı ve Gıda OSB ile Kaş tarımda yeni bir döneme girecek.

Şu anda Antalya Büyükşehir Belediyemiz tarafından Ova-Kınık bölgesinde Batı Akdeniz’in en büyük Toptancı Hali yapılıyor. Bizde KUTSO olarak Kaş Belediyemiz ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu bölgede bir Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi(OSB) kurmak için çalışma başlattık. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Hakkı Bahar ile yaptığımız konuşmada kendisi de bu konuda desteğini belirtti. İnanıyoruz ki bu iki büyük yatırımın oluşturacağı ekonomik güç kargo taşımacılığına uygun olarak planlanan hava alanının da yapılması ile Kaş ilçemizi tarımda yeni bir noktaya taşıyacaktır. Ayrıca kurulacak OSB’de bölgede üretilen bal ve zeytinyağı gibi yöresel ürünler piyasa değeri kazanarak hem turizmde hem de ihracatta önemli bir ekonomik getiri yakalayacaktır.

STK’lar için Ortak Hizmet Binası.

Kaş ilçemizde coğrafi şartlar gereği yer çok değerli. Bu yüzden her sivil toplum kuruluşunun kendine ait ayrı bir yer satın alması ya da kiralaması kurumlara ağır bir yük getiriyor. Bu sorunu çözmek amacıyla odamızda dahil olmak üzere sivil toplum kuruluşlarını barındıran ayrıca Kaş ilçemize hizmet vermek üzere içerisinde kullanışlı bir toplantı salonu içeren bir hizmet binası yapmayı planlıyoruz.

Bakan ve Milletvekillerimiz, Bölgemiz ile daha çok ilgilenmeli.
Geride bıraktığımız genel seçimlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmeye hak kazanan Dış İşleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na, Ak Parti Milletvekili Sayın Atay Uslu’ya, CHP Milletvekili Sayın Aydın Özer’e, İyi Parti Milletvekili Sayın Hasan Subaşı’ya ve Bölgemizi yakından tanıyan Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Parkdemirli’ye görevlerinde başarılar diliyor, yeni dönemde kendilerinden Batı Antalya’ya gereken önemi vermelerini bekliyoruz.

Bu yıl turizm sezonu sonunda Kaş ve Kumluca ilçelerimizde 2’şer gün sürecek turizm çalıştayları planlıyoruz. Bölgemiz turizmi için en doğru yol haritasını belirleyeceğimiz bu çalıştaya, tecrübelerine değer verdiğimiz Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy’u da davet edeceğiz.

Başkan Halil Kocaer, ”Kaş turizmi zor yollardan geçti”.

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası’nın Meclis Toplantısını Kaş’ta düzenlemesinden memnuniyet duyduklarını belirten Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, sözlerine şöyle devam etti;
“Önceki yönetim zamanında KUTSO kafasını adeta kuma gömmüştü ve Kaş’ı sadece seçim dönemlerinde hatırlıyordu. Murat Günay ve yönetimi döneminde ise KUTSO’yu Kaş’ta güçlü bir şekilde görüyoruz. İnşallah Kaş’ta birçok güzel çalışmaya birlikte imza atacağız.

1970’lerde küçük pansiyonlarla başlayan Kaş turizmi gerçekten zor dönemlerden geçti. O yıllarda ilçemizde su ve elektrik yoktu. Az sayıda gelen turistlere hizmet verebilmek için çok zorluk çekiyorduk. Daha sonra su ve elektriğin gelmesiyle işlerimiz daha kolaylaştı.

Havalimanı maceramız koalisyon hükümetlerine takıldı.

1991 yılında Kınık beldemizde bir havalimanı temeli attık. Hükümet kurulamaması ve kurulan koalisyon hükümetlerinin çok kısa ömürlü olmasından dolayı bu havalimanından vazgeçmek zorunda kaldık.

İnşallah yol ve havalimanı projelerinin hızla tamamlanmasının ardından Kaş turizmi yeni bir ivme kazanacak” dedi.

Bayram Karagül KUTSO üyelerini uyardı.

KUTSO’nun Kaş’ta yapmayı planladığı Gıda İhtisas OSB ve Ortak Sivil Toplum Kuruluşu hizmet binası projelerini anlatan KUTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bayram Karagül, ayrıca Kaş Kaymakamlığı ve KUTSO tarafından ortaklaşa gerçekleştirilecek olan BAKA destekli Turizm İnternet Portalı projesini de anlattı.

KUTSO’nun geride bıraktığı 5 yıllık dönemde Kaş, Kumluca, Finike ve Demreli iş adamları arasında güzel dostluklar kurulduğunu hatırlatan Karagül, “KUTSO Değişim Grubu olarak ortaya koyduğumuz Batı Antalya vizyonu işadamlarımız, halkımız hatta siyasetçilerimiz tarafından kabul gördü ve benimsendi. İlerleyen dönemde çok daha başarılı işlere birlikte imza atacağımıza inanıyorum” dedi.

Ayrıca 7143 sayılı alacakların yapılandırılmasına ilgili kanunun süresinin 31 Temmuz 2018’de dolduğunu belirten Karagül, aidat borçları, vergi, SGK borcu, trafik cezası, ecri misil gibi birçok borç ile ilgili ceza indirimi ve taksitlendirme gibi avantajlar sağlayan bu kanundan tüm üyelerinin mutlaka faydalanmasını istedi.

Karagül ayrıca kanun ile ilgili süre uzatımının olmayacağını ve 31 Temmuz’a kadar başvuruların yapılması gerektiğini, bu tarihten sonra borcunu geciktirenler için yasal takip başlatılacağını söyledi.

About Author