TOBB Nefes Kredisi Başvuruları Başladı.

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası(KUTSO) Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin(TOBB) Kredi Garanti Fonu ve Denizbank ile işbirliği yaparak Korona virüs nedeniyle zor duruma düşen Kobileri rahatlatmak amacıyla TOBB Nefes Kredisi Projesini tekrar başlatıldığını belirtti. Başkan Günay, için verdiği destekten dolayı Denizbank Kumluca Şube Müdürü Kutlu Tamer Arslan’a teşekkür ziyaretinde bulundu.

KUTSO Başkanı Murat H. Günay ve Genel Sekreter Mesut Bakar, TOBB Nefes Kredisi başvurularının başlaması nedeniyle Denizbank Kumluca Müdürü Kutlu Tamer Arslan’ı ziyaret etti. Denizbank’a zor zamanlarda Kobilere verdiği destekten dolayı teşekkür eden KUTSO Başkanı Günay, “Dünyayı sarsan Korona virüs krizi, ülkemizi özelliklede küçük işletmelerin bulunduğu bölgemizi ekonomik olarak çok etkiledi. Devletimiz tarafından alınan tedbirlerin virüse karşı etkili olmaya başladığı şu günlerde maalesef işletmelerimiz ve çalışanları sıkıntılı günler yaşıyor.

“Üretime ve İstihdama devam”

Üye İşletmelerimizin finansman sorunlarının giderilmesine katkı sağlamak üzere geçtiğimiz dönemlerde başarıyla gerçekleştirilen Nefes Kredisi Projesi tekrar başlatılmaktadır. Krediye ilişkin protokol 27 Nisan 2020 tarihinde Denizbank ve KGF ile imzalandı.

Bu çerçevede, Odamız üyeleri 27.04.2020 Pazartesi günü itibarıyla Denizbank Şubesinden başvuruda bulunarak kredi kullanabiliyorlar.

İhtiyacı olan işletmelerimizin bu krediden faydalanarak üretimi ve istihdamı devam ettirmelerini istiyoruz.

*KOBİ’ler krediye başvurabilmek için öncellikle borsamızdan üye faaliyet belgesi istemelidir.

* Üyelerimizin kullanacağı kredi 2020 yılı sonuna kadar anapara ve faiz ödemesiz,

2021 yılı 12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam en fazla 20 ay vadeli olacaktır.

Kullandırılacak kredinin brüt faiz oranı yıllık yüzde 7,50 olacaktır.

*Daha fazla üyenin krediden faydalanabilmesini teminen odamız üyelerinden3 milyon TL ve altında cirosu olan işletmeler azami 50.000 TL kredi kullanabilecekler.

*Banka KGF’ye ödenecek %0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf komisyon talep etmeyecektir.

“KOBİ’lerimiz üzerine düşeni yaptı şimdi sıra bizde”

Ziyaretten memnun olduğunu belirten Denizbak Kumluca Müdürü Kutlu Tamer Arslan, “bölgemizdeki işletmelerimiz çalışma şartlarının zorlaştığı şu günlerde faaliyetlerini durdurmayarak büyük sorumluluk üstlendiler. Bizde Denizbank olarak şimdi onlara destek olmak istiyoruz.

KOBİ’lerin ülke ekonomisine sağladığı katma değerin bilinciyle, esnafın ve küçük işletmelerin ihtiyaçlarına kolay, hızlı ve uygun maliyetle çözüm sunmayı öncelikleri arasında gören DenizBank, bu amaçla TOBB öncülüğünde yeni bir anlaşmaya imza attı.

Cazip vade ve oranlarıyla geçtiğimiz senelerde KOBİ’lere can suyu olan TOBB Nefes Kredisi yeniden hayata geçirilirken, önceki iki projede de yer alan DenizBank, bu kez de katılımcı banka oldu. 

TOBB ve KGF ile yapılan iş birliği kapsamında; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı oda ve borsa üyesi olan KOBİ’lere özel, 2020 yılında 6 ila 8 ay süreyle anapara ve faiz ödemesiz, 2021 yılında ise aylık ödemeli 12 eşit taksitli ve yüzde 7,5 yıllık faiz oranıyla NEFES Kredisi sunulacak.

Bu krediye ihtiyaç duyan tim Kobilerimizi şubemize bekliyoruz” dedi.

About Author