Categories Haberler

Finike, Türkiye’nin 22’nci Sakin Şehri

Antalya’nın batısında yer alan tarımın ve turizmin önemli merkezlerinden Finike, Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) Türkiye Ağı’na dahil olan 22. ilçe oldu. Antalya’da çevrenin korunması ve turizmin çeşitlenmesi anlamında pek çok artı sağlayacak.

14-15 Nisan tarihlerinde Polonya’nın Reszel şehrinde toplanan Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi, yaşamın kolay olduğu sakin şehirlerin ortak buluşma noktası olarak nitelendirilen Uluslararası Cittaslow Ağı’na Antalya’nın Finike ilçesini de dahil etti. Finike’nin “sakin şehir” olabilmek için üç yıldır sürdürdüğü çalışmalara destek olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, 26-29 Ekim 2022 tarihlerinde Güney Kore’de düzenlenen 6. Dünya Cittaslow Forumu’na katılarak aday ilçe Finike ile ilgili sunum ve görüşmeler yapmıştı. Finike’nin sakin şehir unvanı almasıyla Antalya Büyükşehir Belediyesinin bu konuda ilçelerle yürüttüğü iş birliği çalışması ve yoğun lobi faaliyetleri de olumlu sonuçlanmış oldu.

Avrupalı turistlerin seyahat planı yaparken kriterleri arasında bulunan sakin şehir ağına dahil bir ilçemiz var. Bu Antalya’da turizmin çeşitlenmesi ve şehrimizin tanıtımı açısından büyük önem taşıyor. Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası olarak Sakin şehrimizi ve Finike Belediye Başkanımız Mustafa Geyikçi’yi de tebrik ediyoruz. 

About Author