Antalya Kültür Sanat, Cumhuriyet’in 100. yılını 30 Eylül – 29 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek “Kurtuluştan Kuruluşa 100 Yıllık Cumhuriyet” sergisine ziyaret

Antalya Kültür Sanat, Cumhuriyet’in 100. yılını 30 Eylül – 29 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek “Kurtuluştan Kuruluşa 100 Yıllık Cumhuriyet” sergisine ziyaret

Antalya Kültür Sanat, Cumhuriyet’in 100. yılını 30 Eylül – 29 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek “Kurtuluştan Kuruluşa 100 Yıllık Cumhuriyet” sergisi ile kutluyor!

Grekov Askeri Ressamlar Stüdyosu’nun önemli temsilcilerinden Alexander Samsonov’un, Milli Mücadele yıllarından, Büyük Taarruz Zaferi’ne bir milletin varoluş hikâyesini konu alan eserleri, Antalya Kültür Sanat’ta izleyici ile buluşuyor. Türk halkının bağımsızlık mücadelesini, Cumhuriyetin ilk yıllarını ve 100 yıldır devam eden coşku dolu bayram kutlamalarını odağına alan sergide, Samsonov’un “İmalat-ı Harbiye”, “Savaş Suçları”, “Akçakoyunlu Baskını” ve “Antep Muharebesi’nde Sağlık Hizmetleri”  gibi önemli yapıtlarının ilk eskizleri, özel koleksiyonlardan derlenen döneme ait belge ve fotoğraflar ile Anıtkabir için hazırlanan ve Anıtkabir’den önce ilk kez Antalya Kültür Sanat’ta görücüye çıkacak “Atatürk ve Çocuklar” tablosu da bulunuyor.

Antalya Kültür Sanat, bir asırlık Cumhuriyet yolculuğumuzdan kesitlerden oluşan “Kurtuluştan Kuruluşa 100 Yıllık Cumhuriyet” sergisiyle tüm sanatseverleri bir dönemin tanıklığına ve bu büyük kutlamaya eşlik etmeye davet ediyor.

Antalya Kültür Sanat Salı, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri 11.00-19.00, Perşembe 11.00-21.00, Pazar 13.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Alexander Samsonov:

1960 yılında Moskova’da ressam bir babanın oğlu olarak dünyaya gelen Samsonov, erken çocukluk yıllarından itibaren; kasnağa gerilmiş beyaz tuvaller, yağlıboyalar, boya incelticilerinin kokusu ve hazır resimlerle dolu bir atölyenin içinde büyüdü. 1987 yılında Sovyetler Birliği Resim Akademisi bünyesindeki Surikov Moskova Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni bitirdikten sonra henüz 30 yaşında Grekov Askerî Ressamlar Stüdyosu’na kabul edildi. O yıllardan bu yana panoramik çalışmalar, tarihi- askeri konularda tablolar, portreler ve peyzajlar olmak üzere yüzlerce eser üretti. 1981 yılında Rusya Uluslararası Resim Sergisine katılan sanatçı, 1987’de Rusya Resim Akademisi Madalyası, 1999’da Rusya Emektar Ressamı şeref ünvanını aldı. 2000’li yıllarda Rusya Savunma Bakanlığı gibi pek çok üst düzey devlet kurumuna ve koleksiyonlarına onlarca eser ekledi.  Son yıllarda Makedonya’daki iki büyük müze ve Türkiye’deki 25 Aralık Panorama Müzesi, Çanakkale Şehitleri Müzesi, İstanbul Harbiye Müzesi ve Ankara Anıtkabir gibi pek çok müze için tablo serileri üreten Samsonov, çalışmalarına Antalya’da devam etmektedir.

About Author