KOMİSYONCULUK SİSTEMİ KALKMAYACAK.

Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası(KUTSO) Aralık Ayı Meclis Toplantısına katıldı. Batı Antalya ile ilgili sorunları dinleyen türel birçok önemli açıklamada bulundu.

KUTSO Aralık Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Fahri Özen Başkanlığında, KUTSO Kumluca Hizmet Binasında gerçekleşti. Toplantıya KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay’ın davetlisi olarak Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve Deniz Ticaret Odası Antalya Şube Başkanı Ahmet Çetin’de katıldı. KUTSO Meclis üyeleriyle birlikte Ak Parti ilçe başkanları ve Belediye Başkan Aday Adayları, KUTSO Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri, KUTSO Meslek Komitesi üyeleri toplantıda hazır bulundu.

Toplantı Açılışında söz alan KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, Menderes Türel ağırlamaktan duyduklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti;

Bugün Yeni Hizmet Binamızda Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Menderes Türel’i ağırlamaktan çok mutluyuz. Kendisini daha önce yine bir seçim arefesi eski hizmet büromuzda konuk etmiştik. Geçen süre içerisinde KUTSO olarak bizde Antalya gibi geliştik-büyüdük.

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası, Kaş, Demre, Finike ve Kumluca’da hizmet veren 5000 üyesi ile Batı Antalya’nın en güçlü sivil toplum kuruluşudur. 
Değerli Başkanım, Batı Antalya iş dünyası olarak sizden bazı taleplerimiz var.

Öncelikle Sayın Bakanımız Berat Albayrak’ın komisyonculuk ve halleri kaldıracağız açıklamasıyla başlayan tartışmalar konusunda bir açıklama bekliyoruz. Çünkü bu konu çiftçimiz ve ülkemiz için çok önemli. 
Yine konuyla beraber Kaş ilçemizde KUTSO olarak çalışmalarını başlattığımız Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgemiz için sizden taleplerimiz olmuştu. Son durum hakkında bilgi istiyoruz.

Bölgemizin en önemli sorunlarından birisi de ulaşım. Duble yol çalışmalarının son durumunu merak ediyoruz. 
Adrasan’da artan turizm nedeniyle iskele ve imar problemlerimiz tekrar tekrar gündemimize gelmekte. Özellikle imar sorunu için sizden destek bekliyoruz.
Sizleri burada ağırlamaktan memnuniyet duyduğumu tekrar belirterek, yaklaşan yerel seçimlerde size ve ekibinize başarılar diliyorum. Antalya’mıza bugüne kadar yaptığınız tüm çalışmalar için teşekkür ederiz.

KUTSO Meclis Toplantısına katılmaktan çok mutlu olduğu belirten Başkan Menderes Türel sözlerinde şöyle devam etti;

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasının açılış törenine çok istememe rağmen Ankara’da ki programım nedeniyle katılamamıştım. Elbette sayın başkan ile geçmişe dayanan uzun bir hukukumuz var. Bu nedenle odamıza yapacağımız ziyarette oda meclisimizle bir araya gelerek aynı zamanda Batı Antalyalı iş adamlarımızın sorunlarını da dinlemek istedik.

Kendimde ticaret odası içerisinden gelen birisi olarak odalarımızın ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu biliyorum. Ticaret odalarımız bulundukları yerlerde ekonomiye yön verip ekonomik ve sosyal kalkınmaya öncülük ediyor.

Antalya’da turizmden sonra en büyük sektörümüz tarım.

ÇİFTÇİMİZ KENDİ YEMEDİĞİ ÜRÜNÜ BAŞKASINA YEDİRMEZ.

Enflasyon biraz yükseldiğinde medya hemen domates, biber fiyatlarını ele alıyor. Çoğu zaman yargısız infaz şeklinde çiftçimiz eleştiriliyor, ilaç meselesinden falan bahsediliyor. Bizim çiftçimiz onurludur. Kendi yemediğini başkasına yedirmez.

KOMİSYONCULUĞU KALDIRIRSANIZ ÜRETİCİYİ YOK EDERSİNİZ.

Son günlerde sıkça gündeme gelen yeni hal yasası birçok tartışmalara neden oldu. Özellikle üretici hallerimizdeki komisyonculuk sisteminin kalkacağı konusu kafalarda soru işaretleri oluşturdu. Konunun özünde yeni yasanın hazırlanış şekli yatmakta. Hallerimizi üretici ve tüketici halleri diye iki ayrı sınıfa ayırmadan doğru sonuca ulaşmak mümkün değil.

Üretici hallerimizdeki komisyoncularımız üreticilerimiz için adeta bir garantör görevi üstleniyor. Komisyonculuğu kaldırmak halde 2tl olan domatesin fiyatının markette 8tl olmasını önlemeyeceği gibi üreticimiz bu işten büyük zarar görür.

KOMİSYONCULUK SİSTEMİ KALKMAYACAK.

Yeni hazırlanan hal yasası için Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay ile görüşmeler yaptık. Kumluca Ticaret ve Sanayi Odamız da konu ile ilgili olarak detaylı bir rapor hazırlamış. Kendilerini tebrik ediyorum. Hal yasası ile ilgili sorunlarımız için Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Batı Antalya’yı temsilen milletvekilimiz Sayın Atay Uslu’nun da katıldığı 7 saat süren bir toplantı yaptık.
Toplantı neticesinde çıkan sonuç Sayın Cumhurbaşkanımıza iletildi. Cumhurbaşkanımız ile yaptığımız yüz yüze görüşmede komisyonculuk sisteminin korunması konusunda ikna olduğunu ve yasanın üreticiyi koruyacak şekilde sıfırdan hazırlanacağını belirtti. 
Üreticimiz ve komisyoncumuz rahat olsun.

KAŞ GIDA İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MÜJDESİ

Kaş ilçemizde Tarım Organize Sanayi için 600 dönümlük bir tahsis aldık. Bunun 300 dönümün yeni modern bir hal yapacağız. Kalan 300 dönümü de buradan müjdesini vermek isterim. Tarım Organize Sanayi tahsisi için gerekli talimatı verdim. Sayın Valimiz ile yaptığım görüşme neticesinde de Kumluca Ticaret ve Sanayi Odamız ile burada bir Tarım Organize Sanayi yapılması için gerekli tahsis işlemlerini en kısa sürede tamamlayacağız. Hayırlı olsun.

BATI ANTALYA HAVA ALANI

Batı Antalya Hava alanı Projemiz hem turizme hem de tarıma hizmet edecek şeklide planlandı. Bu projenin tamamlanmasıyla da tarımda en önemli konulardan biri olan lojistik sorununu da çözmüş olacağız.

YOL ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Batı Antalya’da Antalya’dan, Kaş’a kadar olan yol çalışmalarımızda bir aksama yok projeleri devam ediyor ve ödeneklerimizde de herhangi bir sorunumuz yok.

ADRASAN İSKELE VE İMAR SORUNU

Adrasan için yapmayı planladığımız iskeleyi gelen talepler doğrultusunda yeniden projelendirdik. Yine İmar sorunu için yaptığımız çalışmalar mahkeme taşınmıştı. Mahkemenin kararı doğrultusunda tekrardan düzenledik. Bir an önce uygulamaya koyarak 18 uygulamasına başlayacağız. 2020 yılını görmeden iskele ve imar sorununu çözmüş olacağız.

ADRASAN’DA TEKNELERİ PLAKA SİSTEMİNE GEÇİRELİM.

Adrasan’da tekne turu düzenleyen firma sahiplerinin tekne sayısının kontrolsüz bir şekilde arttığı, sıkışıklığa ve çevre kirliliğine neden olduğunu belirtmesi üzerine Başkan Menderes Türel, Adrasan’da gerekli çalışmaların 1 ay içerisinde tamamlanarak teknelerin plaka sistemine geçirilmesi için talimat verdi.

About Author