Categories Haberler Yaşam

KUTSO ve TRAC, Batı Antalya’da Afet Haberleşmesi Altyapısı Kuracak.

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası(KUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay ile Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti(TRAC) Genel Başkanı Aziz Şasa(TA1E) arasında imzalanan protokol ile Antalya’nın batısında yer alan Kumluca, Finike, Demre, Kaş ve Elmalı ilçelerinde afet haberleşmesi altyapısı kurulması için işbirliği yapılacak.

Batı Antalya’nın 1. Derece deprem bölgesi olduğunu belirten KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, “Tarih boyunca büyük deprem, yangın ve sel felaketlerine maruz kalmış olan bölgemiz maalesef oluşabilecek afetler için çok hazırlıksız. Antalya’nın batısında gerek devlet gerek sivil toplum kuruluşları tarafında afet öncesi ve sonrası için alınmış herhangi bir önlem bulunmuyor. KUTSO olarak kendi imkanlarımız ölçüsünde bu konuya önem vermeye çalışıyoruz.

AFET ANINDA DAKİKALARIN BİLE ÖNEMİ VAR.
Batı ilçelerimizde olası afet senaryoları belirlenmeli, afet sonrası gerekli teçhizatların ve acil yardım ekipmanlarının bulunduğu toplanma noktaları oluşturulmalı. Şu anda maalesef böyle bir çalışma yok. Yaşanacak bir afet sonrasında tüm yardım Antalya Merkezden gelmek zorunda. Yollarda oluşabilicek sıkıntıları da hesaba katarsak bu saatler alabilir. Dakikaların bile önemli olduğu bu anlarda 4-5 saatlik bir gecikme birçok cana mal olabilir.

SİVİL SAVUNMAYI ÖNEMSİYORUZ.
Amatör telsizciler ve TRAC çalışmalarını ilgi ve takdir ile izlediğimiz gönüllü sivil savunmacılar. Ülkemizin yaşadığı büyük depremlerde, özellikle haberleşme ağının tamamen çöktüğü zamanlarda önemli işler başardıklarını biliyoruz. Kendilerinin Batı Antalya’da afet haberleşmesinin sağlanması için bazı çabaları var. Biz de KUTSO olarak çalışmalarına destek olmak istiyoruz. İmzaladığımız bu protokol ile TRAC’ın bölgemizde yapacağı tüm çalışmaları imkanlarımız ölçüsünde desteklemeye çalışacağız.

Ayrıca odamız bünyesinde faaliyet gösteren Elektronik ve Kodlama Kulübü atölyemizi de amatör telsizcilerimizin hizmetine sunduk. Burada Bilgiişlem Personelimiz ve aynı zamanda TRAC temsilcisi olan İlyas Değirmenci(TA4ADL) gözetiminde faaliyetler düzenliyoruz.

Başkan Günay’ın çalışmalarına göstermiş oldukları ilgiden çok memnuniyet duyduğunu belirten TRAC Başkanı Aziz Şasa, “Yaptığımız çalışmalarımızın tamamını gönüllülük esasına dayalı, maddi beklenti olmadan ve kendi imkanlarımız ile gerçekleştiriyoruz. KUTSO gibi ülkemizin değerli kurumları tarafından bilinmek ve takdir edilmek bizleri mutlu ediyor. Sayın Başkan Günay’ın bizlere verdiği destek ile kısa zamanda Afet Haberleşmesinin sağlanması amacıyla bölgede Amatör Telsiz Sistemleri kurmayı planlıyoruz. İnşallah herhangi afet yaşamaz ve bu sistemleri yalnızca amatör telsizcilik için kullanırız ama afet anında haberleşme ağının büyük ölçüde zarar gördüğü ve iletişimin bir şekilde sağlanması gerektiği çok açık” dedi.

Protokolün imzalanmasının ardından TRAC Başkanı Aziz Şasa ve TRAC Genel Sekreteri Muhsin Bozkurt(TA4E) tarafından KUTSO Başkanı Murat Hüdavendigar Günay’a teşekkür plaketi takdim edildi.

Tamamı gönüllü amatör telsizcilerden oluşan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti, Kamu Yararına Çalışan Dernek statüsünde ve Türkiye Afet Müdahale Planı içerisinde haberleşme çözüm ortağı. TRAC, Uluslararası İletişim Birliği üyesi ve ülkemizde AFAD, İç İşleri Bakanlığı 122 Acil Çağrı Merkezi ve Kandilli Rasathanesi, Kızılay gibi kurumlar ile birlikte hareket ediyor.

About Author