Facebook

Mücahit KAYA

1- Sizi tanıyabilir miyiz?

1979 Nevşehir doğumluyum. Evli ve 2 çocuk sahibiyim. Nevşehir Endüstri Meslek Lisesi-Elektrik/Elektronik Bölümü mezunuyum. 8 yıl Nevşehir Ofis Büro ve İletişim Makineleri firmasında yönetici olarak faaliyet gösterdim. Firmada yöneticiliğin yanı sıra; satış-pazarlama, teknik servis ve teknik destek konularında da aktif rol aldım. 2015 yılında açmış olduğum Detay Ofis Malzemeleri firmasının sahibiyim.

2- Neden bir çalışan olmak yerine patron olmaya karar verdiniz?

Birikimlerimi hedeflerim doğrultusunda değerlendirerek daha büyük hedeflere ve kitlelere hitap edebilmek için kendi işimin patronu olmayı seçtim.

3- İşinizi kurarken amaçlarınız nelerdi?

Günümüzde her iş yerine büro makinelerine ve bu makinelerin teknik servis ve bakımına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda Kumluca ve çevre bölgelerinde bu hizmeti veren bir işletme bulunmamaktaydı. Bu bölgeye sektörü iyi bir şekilde tanıtarak, mükemmeliyetçi bir politika ile hizmet veren bir işletme kurmayı amaçladım. Kaliteli hizmet politikasını benimsemiş personeller yetiştirip istihdama katkıda bulunmak, kendim ve ailem için daha huzurlu bir ortam sağlamak istedim.

4- İşinizi ne kadar sermaye ile kurdunuz? Kuruluş aşamasında sermayeniz yeterli oldu mu ?

Firmamızı yaklaşık 50.000 TL sermaye ile kurduk. Tabi başlangıç için bu sermaye yeterli gelmedi. Firmamı Kosgeb Yeni Girişimci Desteğinden de faydalanarak kurdum ve  onunda yeterli gelmediği yerde ailemden destek aldım. 

5-KOSGEB desteğinden bahsettiniz nasıl ulaştınız bu desteğe ?

Yakın çevreme iş yeri açmak isteğimi söylediğimde Kosgeb’den bahsettiler araştırdım. Yeni işyeri açmak isteyenlere hibe ve kredi desteği olduğunu ve Kumluca Ticaret ve Sanayi Odasında Kosgeb Temsilciliğinin açıldığını öğrendim.

6-Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO), KOSGEB Temsilciliğinin yardımlarından memnun kaldınız mı?

Desteğin başvuru ve hibe alımı sürecinin her aşamasında bana yardımcı olduğu için Recep Bey’e çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok memnun kaldığımı söylemek isterim.

7- Girişimcilik hayatınızdaki en iyi ve en kötü anları bizimle paylaşır mısınız?

En iyi zamanım daha işletmeyi kurma aşamasında, çevremden böyle bir işletmenin bu bölgede gerekli olduğu bilgilerini almak ve işyeri açma konusunda bana destek olmaları. Şu ana kadar kötü bir tecrübe veya kötü bir zamanım olmadı, aksine müşteri potansiyelim gün geçtikçe artmaktadır.

8- Gelecekle ilgili ne gibi planlarınız var? İşinizi büyütmek konusunda ne düşünüyorsunuz?

Gelecek ile ilgili bölgede sektörün bilinen ve tercih edilen markası olmak. Kumluca ve çevresinde bulunan diğer ilçelerle birlikte servis ağımızı daha da arttırarak en geniş kitleye hızlı ve kaliteli hizmet ulaştırmak. Şubeler açarak her geçen gün büyüyen ve gelişen bir firma olmak. Bu büyüme doğrultusunda daha fazla istihdam sağlamak.

9- Tecrübelerinize dayanarak girişimcilikte başarı için en kritik unsurlar olarak neleri görürsünüz?

Kişilik, karakter, sağduyu ve güler yüz.

10- Heyecan dolu bir girişimci adayı için 3 tavsiyeniz neler olur?

1-Cesaret 2-Azim 3-Sabır bu maddeleri aynı sıralama ile takip etmelerini tavsiye ediyorum.

11- Eklemek istedikleriniz var mı?

Kosgeb ile ilgili soracağımız sorular ve yapacağımız işlemler için 100 km’lik yola göndermeyip kendi personelini görevlendirerek Kosgeb Temsilciliği açılmasını sağlayan  Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası’na çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla,

İşletme Sahibi Mücahit KAYA