Facebook

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası’nın, yaş meyve ve sebze ticareti yapan firmalardan oluşan 9. Grup Meslek Komitesi Rusya’ya yapılan ihracatta yaşanan sıkıntılar üzerine toplandı.

KUTSO 9. Grup Meslek Komitesi Başkanı Faik Öncel başkanlığında yapılan toplantıya Yön. Kur. Bşk. Yrd. Ahmet Çetin, Yön. Kur. Üyesi ve aynı zamanda Beykonak Sebze ve Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı olan İbrahim Uğur Çakır, Yön. Kur. Üyesi Ertan Parçaoğlu, Meclis Üyesi Mustafa Hoyrazlı, Kumluca Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği Başkanı Selahattin Okur, Sahilkent Sebze Meyve Komisyoncuları Dayanışma Derneği Başkanı Şükrü Açıkyürek ve komite üyesi firmalar katıldı.

Toplantıda bölgemizden yapılan ihracat ile ilgili yaşanan sıkıntıların yeni olmadığını belirten İbrahim Uğur Çakır, “Toplantımızda sektörün içinde bulunduğu karşılıksız çek, büyükşehir kanunun değişmesiyle hallerde yaşanan sorunlar, hal kayıt sistemi vs gibi konuların tartışıldığı çözümünün arandığı bir toplantı olmasını isterdim fakat Rusya ile yaşadığımız son krizin moral bozukluğu ve belirsizliği hakim olarak devam edeceği kanısındayım.

Yaptığım ticarete baktığım zaman Son 4 yıla maalesef hep Rusya kaynaklı olumsuzluklar damgası vurdu ve vurmaya da devam ediyor.

Özellikle Rusya’nın 4 yıl önce büyük ihracat firmalarımızın hesaplarına el koymasıyla başlayan süreç, geçen yıl Rusya da yaşanan ekonomik kriz ve devalüasyonla devam etti. Birçok irili ufaklı ihracat ve komisyoncu firmamız bu süreçten zarar gördü ya da battı gitti. Bu sezon başına geldiğimizde piyasalarının hareketlendiği ve Rusya’nın ekonomik krizinin etkilerinin azaldığı bir dönem yaşayacağız derken uçak krizi bu sürecin tuzu biberi oldu. Maalesef de şu anki kriz nedeniyle piyasalarımız belirsizlik, olumsuzluk ve karamsarlık içinde devam ediyor. İnşallah en kısa sürede bu süreç olumlu bir şekilde sonuçlanır.

Yaşanan krizler, mutlaka firmalarımız ve sektörümüz Rusya pazarına alternatif olacak pazarları aramaları ve yönelmeleri gerektiği mutlak elzem olduğunu göstermektedir” dedi.

Toplantıda komite üyeleri tarafından, İhracat ile ilgili sıkıntıların bir an çözülmesinin bölge ekonomisi için çok önemli olduğu belirtildi. Ayrıca sorunların rapor haline getirilerek KUTSO ve TOBB aracılığıyla ilgili yerlere iletilmesi için ortak karar alındı.

Toplantının sonunda Proje Danışmanları Fatma Palabıyık ve Zeynep Telli, Alternatif Pazar oluşturmak, yurt dışı pazarlama programları oluşturmak, alım heyetleri ile organizasyon yapmak, bireysel danışmanlık sağlamak ve alternatif pazarlara yönelim için 375.000 TL hibe imkânı sunan URGE projesi hakkında sunum yaptılar.