Facebook

Şekerbank Kumluca Şb. Müdürü Neslihan Duran, KUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay‘ı makamında ziyaret ederek Şekerbank’ın Kare Kodlu çek hizmeti hakkında bilgiler verdi.

Türkiye’de yeni kullanılmaya başlanan KKB altyapısına uygun Kare Kodlu çekin, Ticaret hayatına önemli bir yer tutacağını belirten Duran, “Çekle yapılan ödemelerin daha güvenli hale getirilmesi için Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından geliştirilen Kare Kodlu Çek Projesini Türkiye ‘de ilk defa Şekerbank olarak hayata geçirdik ve siz müşterilerimize bu hizmeti sunmaktan gurur duyuyoruz. Tahsilatları daha güvenli hale getirerek ticaret işlemlerini kolaylaştırılan Kare Kodlu çek başvurularınız için halkımızı Şekerbank Şubelerine bekliyoruz” dedi.
Uygulamadaki çek yasasının ticaret hayatını zora soktuğunu belirten KUTSO Başkanı Günay, “Bölgemizde ticaret güvenliğini sağlayacak her türlü uygulamayı destekliyoruz. Şekerbank’ı yeni uygulamaya koyduğu hizmeti için tebrik ediyor, ülkemiz ticaretine önemli katkılar sağlamasını temenni ediyorum” dedi.

Şekerbank tarafından verilen bilgide;

Kare kodlu çekin Keşideci için Avantajları,
*Keşidecinin güvenli olduğunu göstererek prestij sağlar
*Çek bazında rapor alınmasına izin verir.

Hamil için avantajı,
*Sahte veya tahrifat edilmiş çek riskini ortadan kaldırır
*Kayıp ve çalıntı riskini ortadan kaldırır
*Ciranta silsilesinden sonra hamil” Keşideci çek raporu” ile keşideciye ulaşabilir
Kare Kodlu çek işleyişi,
*Müşterimiz Muvafakat beyanı ile normal çek defteri yerine Kare Kodlu çek defterini talep eder,
Bu talep sırasında müşterimizin Findeks üyesi olması şartı aranır.
*Basım yapılır ve teslim edilir
*Çeki alan firmada Findeks üyesi olarak akıllı telefonu aracılığı ile çek yaprağı üzerindeki kare kodu okutarak çekin geçerliliğini ve varsa keşidecinin olumsuz bilgilerini öğrenir ve keşideci için çıkan “ Çek Raporuna” göre çeki alıp almama kararını verir.