Facebook

UMEM Beceri’10 Kapsamında gerçekleştirilen aşçılık, okuma yazma ve örtü altı sebze yetiştiriciliği kursuna katılan kursiyerlere belgeleri düzenlenen törenle verildi.

Kumluca Belediyesi ve Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) tarafından, Halk Eğitim Merkezi ve İŞKUR işbirliği ile açılan kursların sertifika dağıtım töreni KUTSO Sürekli Eğitim Merkezi'nde yapıldı.

Sertifika törenine Kumluca Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Songur, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, İŞKUR Antalya Şube Müdürü Neva Akçayır ve İŞKUR görevlileri, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Halil Başaran ve Süfya Öztürk, Ak Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Murat Can Şavkar, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Yusuf Tekdemir ve kursiyerler katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin hayat verdiği UMEM Beceri’10 projesinin ülkemizde yetişmiş işgücü sorununa en uygun çözüm olduğunu belirten KUTSO Başkanı Günay, ”Belediyemizle birlikte açtığımız bu sürekli eğitim merkezi ile ilçemizde ve bölgemizde özellikle yaygın eğitim kurumlarından eğitim alma imkanı olamayan insanlarımıza eğitim vermeyi amaçlıyoruz. UMEM Beceri’10 gibi çözüme odaklı projelerimiz eğitim merkezimizde devam edecek” dedi.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi Nedir?

İstihdam sorunun altında yatan en önemli nedenlerden biri de ''mesleksizlik''dir. Türkiye’de vasıfsız işgücü fazlalığı olduğu görülmekte diğer yandan firmalar da kaliteli eleman bulma sıkıntısı çekmektedir.

Bu kapsamda işgücü piyasasında arz talep uyuşmazlıklarından kaynaklanan işsizliğe çözüm getirmek amacıyla “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10  Projesi” başlatılmıştır.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi, bir beceri kazandırma ve iş edindirme seferberliğidir.

Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 Projesi; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında ilk etapta 19 ilde başlatılmış olup, gelinen noktada 81 ilde uygulanmaya devam etmektedir.20150414 umem sertifika 1