Facebook

Kumluca Yaş Meyve ve Sebze Komisyoncuları Derneği (KUMSEKDER) yönetim kurulu üyeleri, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetin Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay’ı makamında ziyaret etti.

Kısa bir süre önce gerçekleşen genel kurulda yönetime seçilen KUMSEKDER Başkanı Selahattin Okur ve yönetim kurlu üyeleri  Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası Yönetin Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay’ı makamında ziyaret etti.

İlçenin tarım ve ekonomik gelişimi konularında yapılması gereken konuların masaya yatırıldığı ziyarette başta Kumluca halinde tatil günlerinin yeniden belirlenmesi, İhracatta Uçak Kargonun kullanılmaya başlanması ile ilçede kısa bir süre içerisinde Üretici Birliği oluşturulması ve hayata geçirilmesi konusunda fikir alış verişinde bulunuldu.

KUTSO Yönetin Kurulu Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, KUMSEKDER yönetimine görevinde başarı diledi. Kumluca'nın ekonomik gücünü tarım ve turizmden sağladığını ifade eden Günay, Kumluca ekonomisinin büyük ölçüde tarımdan sağlaması münasebetiyle ilçenin ekonomik yönden kalbinin ve gücünün halden gelen paraya bağlı olduğunu söyledi.

Hallerde uygulanan tatil günleri yeniden ele alınsın çağrısı…!

Kumluca Halinin Pazar günü tatil olması sebebiyle tüccar ve ilçe esnafının sıkıntı yaşadığını dile getiren Günay; İlçedeki hallerin Pazar günü kapalı olması sebebiyle tüccarların özellikle İstanbul ve Ankara’daki tüketici hallerine haftanın ilk günü olan pazartesi günleri mal ihtiyacını karşılamakta zorluklar yaşandığı yönünde şikâyetler geldiğini söyledi.

Kumluca’daki hallerde çalışan yaklaşık 5 Bin’e yakın işçinin Pazar günü tatil yapması sebebiyle bölge esnafı içinde kayıp anlamına geldiğini dile getiren Günay, “Hal esnaflarından tatil gününün eskiden olduğu gibi tekrardan Cuma gününe alınmasının bölge ekonomisi açısından yararlı olacağına inanıyoruz.”diye konuştu.

Günay;Kumlucalı üreticilerin önceki yıllarda küçük alanlardan güzel kazançlar sağlarken şimdi ülke genelinde örtü altı üretiminin artması ve üretimde yaşanan plansızlık nedeniyle arz ve talep dengesinin oluşturulamaması, gerekse de ihracatta yaşanan olumsuzluklar nedeniyle artık birim alandan daha az para kazanır hale geldiği vurguladı.

Sorunun çözümü üretici birliklerinin kurulmasından geçiyor.

Bölgede gerek ürün kalitesi, gerekse de güvenilir gıda konusunda çok iyi bir noktada olduğunu belirten Günay, ancak geleneksel pazarlama sisteminin artık yetersiz kaldığının altı çizdi. Günay; “Üretilen sebzelerin tüketiciye ulaşmasında yetersiz kalmaktadır. Ülkemizde üretici fiyatların ucuzluğundan, tüketici ise pahalılığından şikâyet etmektedir.  Üreticimizin girdilerini düşürmek, üretimi planlamak, üretim sezonu boyunca fiyat garantisi sağlayabilmek ve ürünleri açık pazarlara ulaştırabilmek için önümüzde duran en uygun çözüm üretici birlikleridir. Zaten Kumluca’da ve bölgemizdeki komisyoncularımız mevcut konumları gereğince üretici birliği olmaya zaten hazır haldedirler. KUTSO olarak ilçemizdeki üretici ve komisyoncuların en kısa sürede bir araya gelerek Üretici Birlikleri oluşturulmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Yoksa 5 sene sonra ilçedeki seralarda ortakçı veya icarcı bulmakta zorluklar yaşanacağının bilinmesi gerekiyor.”diye konuştu.

Tır Fiyatına Uçak Kargo…!

İlçede üretilen ürünlerin ihracatında en büyük sorunun teslimat süresi ve lojistik maliyetlerinin yüksek olması olduğunu dile getiren Günay; KUTSO olarak son bir yıldır İlçede üretilen ürünlerin dünyanın istenilen ülkesine en kısa sürede ve maliyeti en düşük şekilde nasıl ulaştırabiliriz bunları araştırıyoruz. Bu konuda Türk Hava Yolları ile Uçak Kargo taşımacılığı konusunda çalışmalar yürütüyoruz.Türk Hava yolları yetkilileriyle yaptığımız görüşmede bizden istedikleri tek şey var, oda bizden süreklilik istiyorlar. Bizden tek istedikleri şey o.Biz diyeceğiz ki ben her hafta şu ülkeye şu kadar mal göndereceğim. Bizim bunu dememiz durumunda fiyatları en uygun hale getirme sözü verdiler. Bu da maliyetlerin yüzde elli oranında düşmesi yani bir TIR’ın maliyetinin biraz üzerinde bir maliyete çekilmesi söz konusu.Birisi ile yaklaşık 10 ila 15 gün arasında teslimat yapılırken, dünyanın neresine olursa olsun ister Avrupa, Afrika, Rusya, Sibirya,Birleşik Arap Emirlikleri, Japonya gibi ülkelere yarım saat ile en uzağı yarım gün içerisinde dalından yeni kopmuş vaziyette malımızı teslim edebileceğiz. Türk Hava Yolları yetkililerinin bize ilettiği eğer firmanın deposu hava alanının bulunduğu şehirdeyse depoya kadar kendileri teslim edebileceklerini taahhüt ediyorlar. Türk Hava Yolları ile görüşmelerimiz halen devam ediyor. İnşallah en kısa sürede bu çalışmamızı bir protokolle taçlandırmayı planlıyoruz.”dedi.

Kumluca’da kurulma çalışmaları devam eden Kumluca Gıda Organize Sanayi Bölgesi(OSB) hakkında da bilgiler veren Günay, Komisyoncuları organize sanayi bölgesinde şimdiden yerlerini ayırtmalarının kendileri acısından faydalı olacağını sözlerine ekledi.

Okur; “Önceliğimiz Kumluca'yı sera üretiminde marka yapmak olmalı.”

Bölge olarak rakipleriyle mücadele edebilme şansına sahip, güçlü bir tarım ekonomisine sahip olabilmek için tüm tarımdan pay alan tüm tarafların ellerini taşın altına koyması gerektiğinin altını çizen KUMSEKDER Başkanı Selahattin Okur; “Biz komisyoncular, ticaret odası, ziraat odası ve ticaret borsası ile yerel yöneticilerimizle birlikte ortak hareket edebilirsek her konuda başarılı olacağımızı düşünüyorum. Örtü altı üretiminde Kumluca markalaşacaksa bunun lokomotifi elbette komisyoncular ve bu kurumlar olmak zorundadır. Kurumlar olarak ilk önceliğimiz Kumluca'nın sera üretiminde markalaşmasını sağlamak olmalıdır.”diye konuştu.

Hallere çuvalla ürün girişi yasaklandı.

Okur ayrıca,Göreve geldikleri günden itibaren Hallere Cuvalla ürün girişini yasakladıklarını belirterek,ürünlerin raf ömrünün uzun olması için bu kararı almak durumundaydık.Hiçkimse emek harcadığı malın zayi olmasını istemez.Bu karar uzun zaman önce alınması gereken bir karardı.Ancak ,bazı aksaklıklar nedeniyle uygulanamamıştı.KUMSEKDER olarak bundan sonra uygulamadan taviz vermeyeceğiz.”diye konuştu.

Hallerin Pazar günü yerine Cuma günü tatil edilmesi konusunda ise 9 Ocak’da düzenlenecek olan Komisyoncular ve Tüccarların bir araya geleceği yemekli toplantıda ele alınarak karara bağlayacaklarını sözlerine ekledi.