Facebook

Odamız ile TURKTRUST firması arasında e-imza anlaşması yapılmıştır.

e-İmza Nedir?

Nitelikli Elektronik Sertifika'ya(NES) dayanılarak oluşturulan elektronik imza (e-İmza) güvenli elektronik imzadır. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca, "güvenlielektronik imza, elle atılan imzayla aynı hukuki sonucu doğurur".

NES, elektronik işlemlerde kişinin kimliğinin tespitine yardımcı olur.

Sadece gerçek kişiler NES sahibi olabilir.

NES içinde sertifika sahibinin, NES'i veren yetkili elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı (ESHS) tarafından doğrulanmış kimlik bilgileri yer alır.

 

e-İmza NES içinde hangi bilgiler yer alır?

"Nitelikli" elektronik sertifika olduğuna dair ibare.

Sertifika sahibinin kimlik bilgileri.

Sertifikayı sağlayan ESHS bilgileri.

İmza doğrulama verisi.

Sertifikanın geçerlilik süresi ve seri numarası.

ESHS'nin sertifikadaki bilgileri doğrulayan elektronik imzası.

 

Elektronik imzanın kullanım alanları nelerdir?

5070 Sayılı Elektronik İmza Kanunu, kağıt ortamında yürütülen işlemlerin elektronik ortamda güvenli ve hukuki sonuç doğuracak biçimde yürütülebilmesi için büyük bir olanak sağlamıştır. Böylece zamandan, paradan ve iş gücünden tasarruf etmek üzere, kişisel veya kurumsal işlerinizi elektronik ortama taşıyarak NES ve e-İmza kullanabilirsiniz.

Bankacılık işlemleri ile diğer finansal uygulamalarda,

Kamu kuruluşlarına yapılan çeşitli başvurular ve yürütülen işlemlerde,

Elektronik yazışma ve sözleşmelerde,

Elektronik haberleşmelerde,

Sigortacılık işlemlerinde,

Hukuki işlemlerde,

Kurumsal kaynak planlama uygulamalarında,

E-devlet, e-ticaret, e-iş uygulamalarında

e-İmza kullanabilmek için NES sahibi olmanız yeterli!

 

Mersis Sistemi Nedir?

Yüksek Planlama Kurulunun 12.07.2006 tarih ve 2006/38/ sayılı kararı ile  28.07.2006 tarih ve 26242 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, “Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı”nda 56 No’lu eylem olarak yer alan “Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi” oluşturulması projesinin sorumluluğu Bakanlığımıza verilmiştir.

PROJENİN AMACI

Kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilginin tek noktadan sunulması, sisteme dahil kişiliklere ait bilginin vergi numarası ile bir sistemde birleştirilmesi sağlanacak, sistemde tutulan şirket bilgileri uluslararası standartlara uyumlu hale getirilecektir. Ayrıca, sistemde yer alan bilgilerin, kişisel bilgilerin mahremiyeti ve AB müktesabatı çerçevesinde belirlenecek kurallara göre özel sektör kuruluşlarıyla paylaşımı gerçekleştirilecektir. Türkiye’de dört veri tabanı vardır. Kimlik bilgilerinin olduğu “Kimlik Paylaşım Sistemi (MERNİS), adres bilgilerinin tutulduğu  “Ulusal Adres Paylaşım Sistemi (UAPS)”, Tapu ve kadastro bilgilerinin kayıtlı olduğu “Tapu Kayıt Bilgi Sistemi (TAKBİS)” ve tüzel kişiliklerinin kayıtlı olduğu “Merkezi Tüzel Kişilik Bilgi Sistemi (MTK)”. Bu veri tabanlarının tamamlanması ile  üzerine e-Devlet uygulamalarının daha hızlı yapılabileceği kesindir.

BİLGİ SİSTEMİNİN OLUŞTURULMASI

238 Ticaret Sicil Memurluğu’ndan Sicil Esas Defteri kayıtlarında yer alan gerçek veya tüzel kişiliklere ilişkin Şirket Türü, Unvan, Adresi, İl, İlçe, Faaliyet Durumu, Ticaret Sicil Numarası, Tescil Tarihi, Vergi Dairesi, Vergi No, Süresi, Tescil Tarihi, Şube Bilgileri, Şirket amaç ve konusu, Temsilcilerin TCkimlik no, ad soyad, yetki süresi, yetki adı, ortakların TCkimlik numarası,  ve sermaye miktarı, firma acentası, ticaret sicil gazetesi bilgileri, noter bilgisi Dernekler Dairesi Başkanlığı’ndan; Dernek Kütük Numarası, Dernek Adı, Dernek Vergi No, Adresi, Telefon, Faks, E-Posta, Dernek Kuruluş Amacı (metin bilgisi tutulacak) bilgileri, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden Vakıf Kütük Numarası, Vakıf Adı, Adres, İl,İlçe, Telefon, Faks, E-Posta, Vakıf Türü bilgileri,

 

 Eğitim dokümanı için TIKLAYINIZ


Başvuru yapmak için TIKLAYINIZ 

 

TURKTRUST A.Ş.'den elektronik imza almış olan Oda üyelerine

0850 222 444 6 veya 444 0 263 No'lu Çağrı Merkezinden

gerekli teknik destek hizmeti ücretsiz olarak sağlanacaktır.

 

TURKTRUST ANTALYA ŞUBESİ

Tel              : (242) 243 80 02
Faks            : (242) 243 33 41
GSM            : 0531 394 65 45
E-Posta       : Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Adres          : Kışla Mh. 52 Sk. Gani Ay İşh. Kat:1 No:36 Muratpaşa / Antalya